Wspinaczka

Jednym z największych pragnień mężczyzny, według Johna Eldredge’a, jest uratować piękną. Motyw ratowania kobiety ukazany jest w niejednej baśni symbolicznie, jako wyswobodzenie jej z wysokiej wieży, w której została uwięziona przez złą czarownicę. Aby więc mieć jakąkolwiek szansę wejść na szczyt wieży, musimy opanować podstawy wspinaczki.

Wspinaczka jest w obecnych czasach sportem dość łatwo dostępnym. W zapewne każdym większym mieście można skorzystać ze sztucznej ścianki wspinaczkowej, gdzie można wspinać się na własną rękę lub zapisać się na kurs podstaw wspinaczki. Sport ten jest sportem angażującym wiele partii mięśni, więc jest pożądany do ogólnego rozwoju. To, co mnie urzeka we wspinaczce, to harmonia pomiędzy techniką oraz siłą i wytrzymałością. Aby dobrze się wspinać, warto mieć silne ręce, jednak niezmiernie ważna jest technika wspinania. Widziałem młode dziewczyny przechodzące trasy, których po moich kilku treningach nie potrafiłem powtórzyć, a z pewnością byłem od nich wyraźnie silniejszy.

ścianka wspinaczkowa

Zalety

Moja przygoda ze wspinaczką dopiero się zaczyna. Po kilku wizytach na sztucznej ścianie oraz jednym wypadem wspinaczkowym w Tatry widzę już niejedną zaletę tego sportu:
  •  Wspinaczka jest sportem atrakcyjnym: widok osoby wspinającej się na ścianie, pokonującej przeszkody terenu i dochodzącej do miejsca, które dla ,,zwykłego śmiertelnika” wydaje się nieosiągalne, jest niesamowity, zaś dojście samemu w takie miejsce daje poczucie prawdziwej satysfakcji.
  • Wspinaczka motywuje do ćwiczenia własnego ciała, do poprawy siły i wytrzymałości mięśni: nie musisz podciągać się na drążku, by… potrafić się więcej podciągać, ale dlatego, że dzięki temu będziesz potrafił przejść drogę, której do tej pory nie potrafisz.
  • Wspinaczka wymaga dobrej techniki: wcale nie trzeba być najsilniejszym, by robić ładne trasy, ale potrzebna jest technika panowania nad własnym ciałem. Wspinanie się uczy umiejętności kontrolowania pozycji środka swojej masy, umiejętności takiego ułożenia ciała, by z jednej strony przybliżyć się do ściany, a z drugiej, by nie krępować swoich ruchów. Ważna jest również gibkość, pozwalająca ,,wyżej stawiać nogi i sięgać dalej”.
  • Wspinaczka uczy tego, że można więcej, niż się myśli. Kilka razy czułem, że moja ręka z powodu zmęczenia zaraz będzie musiała puścić dany chwyt, ale przetrzymałem kryzys i poszedłem dalej. Kilka razy widziałem też sytuację, gdy uczestnik kursu wspinaczkowego krzyczał z góry, że jest już zbyt zmęczony, ale po zachęcie instruktora poszedł wyżej.  Wspinaczka pozwala przełamać bariery naszego umysłu. Wielu początkujących wspinaczy może mieć problem, by wspiąć się wysoko, mimo świadomości tego, że są dobrze asekurowani. Problemem jest również przełamać się, by postawić ciężar swojego ciała na czubku swojego buta na małym stopniu.
  • Wspinaczka wymaga kombinowania – wspinasz się również głową. Po niepowodzeniu można przemyśleć jeszcze raz drogę, obejrzeć dokładnie chwyty i wykorzystać fakt, że w różnych kierunkach dany chwyt różnie ,,działa”. Wspinanie to dla mnie często łamigłówka do rozwiązania.
  • Wspinaczka uczy współpracy. Jest to sport w większości przypadków zespołowy. Chodząc na ściankę odczuwam serdeczną atmosferę ludzi wspólnie się wspinających, asekurujących się, dających sobie wzajemnie porady, dopingujących i… zdrowo rywalizujących.
  • Wspinaczka uczy odpowiedzialności. Asekurując kogoś, mamy jego zdrowie lub życie w naszych rękach. Trzeba zachować konieczne środki ostrożności, przestrzegać pewnych reguł i ustalonych wzajemnie komend. Wspinając się musimy również przestrzegać pewnych zasad. W sposób bardzo wyraźny doświadczyłem tego, wspinając się z bratem w Tatrach. Słuchając instrukcji, jak postępować, wiedziałem, że od tego zależy nasze życie. Siedząc w schronisku czytałem o ludziach, którzy zginęli na tej samej ścianie, ponieważ ktoś niefrasobliwie zignorował zasady. To jest też kwestia szczegółów: odwrotne włożenie liny w przyrząd powoduje, że on przestaje działać; pozostawienie jednego supła w linie może spowodować jej zaklinowanie się i utratę możliwości jej użycia, będąc w połowie stumetrowej ściany… Wspinając się na bulderowni (bez asekuracji, z materacem poniżej) nie można pozwolić sobie na kozaczenie i robienie więcej, niż na to pozwalają nasze umiejętności wspinaczki i upadania. Myślę, że wspinaczka to świetny sport dla młodych chłopców, by nauczyć ich stylu życia nie opartego na popisywaniu się odwagą, lecz na odpowiedzialności i owszem, przełamywaniu swoich barier, ale w sposób mądry. Jeśli będę miał syna, zaproponuję mu zapisanie się do sekcji wspinaczkowej.
  • Wspinaczka pozwala na inne, bardziej dzikie, zwiedzanie gór. A, jak to ktoś mądry powiedział, kiedy mężczyzna wychodzi w góry, wraca do domu. Przeszedłem już całe Tatry, ale wyjazd wspinaczkowy z bratem był jedną z moich niezapomnianych przygód.

Myślę, że warto spróbować.

Jak zacząć?

Niejedna osoba mówiła mi, że warto zacząć od kursu wspinaczki, by od początku uczyć się dobrych technik tak, aby weszły w krew. Mówili mi ponadto, że to, do czego można dojść bez instruktora w rok, z instruktorem można w kilka miesięcy. A co ma zrobić osoba, która może pozwolić sobie na wejście na ściankę raz w tygodniu, ale ceny kursów przerażają? Pozostaje im to, co mi: zagadywać (i podpatrywać) bardziej doświadczonych użytkowników ścianki i szukać informacji w internecie. Dowiesz się między innymi, jak trzymać chwyty, jak stawiać stopy, jakie są złote zasady wspinaczki i jakie są popularne błędy.  Filmy lub artykuły z internetu mogą pomóc, ale nie zastąpią podstawowego szkolenia asekuracji, przeprowadzonego przez pracownika ścianki wspinaczkowej.

Kursy w internecie:

Kurs na kanale trailpl na YouTube.pl:

Kurs Tomasza Oleksego:

Kurs Adama Barczaka (po angielsku):

Kurs Grega Germana dla dzieci (!) (po angielsku):

Filmy o asekuracji:

Kilka dodatkowych kursów na YouTube (po angielsku):

Do poczytania dla początkujących:

Trening:

Ciekawostka – produkcja karabinków: https://www.youtube.com/watch?v=goQRzSyNpb4

2 myśli w temacie “Wspinaczka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *