„Braveheart”. Walcz o swoje serce!

 „Braveheart – Waleczne Serce”

reż. Mel Gibson

Ta doskonale zrealizowana i pełna rozmachu opowieść o życiu średniowiecznego szkockiego patrioty zmagającego się z tyranią angielskich okupantów, zdecydowanie przekracza ramy historii Williama Wallace’a. „Braveheart” to bez wątpienia jeden z tych filmów, które potrafią skłonić do refleksji nad własnym życiem, to film wielopłaszczyznowy i ponadczasowy.

Jest w nim coś co budzi szczery niepokój, dziwne drżenie i tęsknotę męskiego serca. Dlaczego? Pod warstwą fabularną skrywa on szczególne „drugie dno”, a w nim to wszystko czego pragnie i czym żyje dusza mężczyzny – miłość, braterstwo, przyjaźń, walkę i siłę. Zawiera w sobie całą galerię męskich wzorców i antywzorców, czynów odważnych i tchórzliwych, studium prawdziwiej wolności oraz zniewolenia. Stwarza unikalną atmosferę, dzięki której z głębi świadomości zaczynają wypływać na powierzchnię trudne egzystencjalne pytania – jaka jest moja kondycja jako człowieka-mężczyzny? Co sprawia, że żyję pełnią, co mnie ożywia? Jaka jest przygoda mojego życia? Gdzie jest Piękna, którą mam uratować? Gdzie w mym życiu jest miejsce na dzikość, ryzyko i odwagę? Każda minuta tego filmu zbliża do okrycia, że…

„Wszyscy muszą kiedyś umrzeć, lecz nie każdy naprawdę żyje”.

Uderzający, przenikający do szpiku kości, wspaniały – idealny film na rozpoczęcie męskiej wędrówki w życiu duchowym i nie tylko. A kto widział go raz, na pewno zechce do niego wrócić. Gorąco polecam.

 

 

Jedna myśl w temacie “„Braveheart”. Walcz o swoje serce!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *