Uczucia niekochane

ks. Krzysztof Grzywocz

„Uczucia niekochane”

Jesień jest porą szczególnie bliską dla uczuć. Przychodzą w chwilach refleksji, lubią towarzyszyć nam w długie wieczory, opuszczają zakamarki podświadomości, by zacząć mówić do nas. I tak jak paleta barw składa się z wielu kolorów, tak liczne i różne potrafią być nasze uczucia…

„Nie wszystkie uczucia, które w nas są potrafimy polubić i zaakceptować. Są takie które, kochamy, i takie, których nie kochamy. Jedne chętnie ujawniamy, inne ukrywamy, a nawet próbujemy wyprzeć. Niektóre chcielibyśmy zatrzymać w sobie na zawsze, inne stają się naszymi wrogami. Prowadzimy „wewnętrzne wojny” z zazdrością, z niespełnionym zakochaniem, z agresją, z lękiem, ze wstydem i wielu innymi. Skłonni jesteśmy z góry wystawić im cenzurkę: „złe”. Tymczasem wszystkie uczucia, które się w nas budzą, nie są w sobie ani dobre, ani złe. Nawet najbardziej wzniosłe nie decydują o naszej świętości, a najbardziej „upokarzające” o negatywnej moralności.”

Niewielkich rozmiarów, acz genialny w swej treści Zeszyt Formacji Duchowej autorstwa ks. Krzysztofa Grzywocza wnosi nową perspektywę w postrzeganiu ludzkiej uczuciowości, zwłaszcza tej jej części, która jest najbardziej trudna i niechciana. Prawdziwie silnym mężczyzną jest jednak ten, który zaznał smaku zwycięstwa i smaku porażki, przeszedł ścieżką wiodącą zarówno przez jasną jak i przez ciemną stronę własnej osobowości.

Zachęcam do lektury.

J. B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *