Różaniec w Plutonie – dziesiątka na 100%

Czy czujesz znużenie codzienną modlitwą?
Być może zniechęca cię rutyna przy odmawianiu różańca?
Rozproszenia? Poczucie, że idzie jakoś tak byle jak?
Zwątpienie w sens takiej modlitwy?

Każda z tych rzeczy może w równym stopniu dotyczyć każdego z nas. Dlaczego? Powód jest prosty – jesteśmy ludźmi i wrodzona słabość ludzkiej natury uniemożliwia nam doskonałą modlitwę. Niemniej akceptacja tego faktu nie ma wcale służyć poddaniu się. To pokorny krok służący temu, by podjąć mądrą pracę nad sobą.
Być może znajdziesz dla siebie nową inspirację w metodzie modlitwy, jaką posługujemy się w Męskich Plutonach Różańca.

Będąc dowódcą jednego z Męskich Plutonów Różańca staram się przykładać dużą uwagę do ciągłego odnawiania postawy modlitewnej – mojej własnej oraz całej drużyny. Chodzi o to, byśmy każdego dnia celebrowali naszą modlitwę z czcią właściwą spotkaniu człowieka z Bogiem. Zależy nam na tym, by odmawiana co dzień dziesiątka różańca była dla każdego z nas 5-minutowym sacrum, a nie zwykłym punktem odhaczanym na liście codziennych obowiązków, jak mycie zębów czy wyrzucenie śmieci. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do modlitwy i wierność wszystkim jej punktom.

Metoda modlitwy Męskiego Plutonu Różańca:

Znak krzyża:
To klucz otwierający naszą modlitwę. Wykonując go świadomie zostawiamy za sobą wszystkie poboczne myśli, podejmujemy bowiem decyzję, że od tej chwili w całości oddajemy nasz czas Panu Bogu.

Stanięcie w obecności Boga:
Po znaku krzyża, czyli decyzji o oddaniu naszego czasu Panu, uświadamiamy sobie Jego obecność. Przez krótką chwilę wyciszenia staramy się zrozumieć i odczuć wewnętrznymi zmysłami, że naprawdę stoimy przed naszym Panem. Można do tego celu wykorzystać wyobraźnię i dosłownie zobaczyć Pana oczyma duszy.

Wzbudzenie intencji:
Stojąc już w obecności Pana, ufając Jego miłości wobec nas i wierząc w Jego wszechmoc przedstawiamy Mu nasze prośby. Naprawdę jesteśmy przy Jezusie, Który może wszystko, Który słyszy i rozumie każde nasze słowo. Wchodzimy w normalny dialog z Nim lub z Maryją. Nie musimy używać jakichś specjalnych formuł czy wyszukanych słów – mówimy do Nich po prostu, z ufnością. Bo modlitwa to chwila świadomego spotkania z rzeczywistym Bogiem – z Bogiem, Który jest Osobą. W plutonie nasze intencje są dość jasno określone, więc możemy opowiedzieć o nich, pamiętając o duchowej łączności z braćmi z plutonu:

 • Intencja ogólna: za wszystkich mężczyzn, by Bóg przyciągał mężczyzn do siebie i napełniał ich serca prawdziwym życiem – Swoim Życiem.
 • Intencja z dnia: ta, która jest wyznaczona na każdy dzień, np.  na środę: „za wszystkie rodziny”.
 • Intencje współbrata: wspominamy intencje powierzane nam przez brata z plutonowej pary.
 • Pozostałe intencje: te które nosimy w sercu, które powierzyliśmy w modlitwie naszym braciom z plutonu, a także te, które poleciły nam do modlitwy różne osoby.

Modlitwa:
Bez pośpiechu odmawiamy:

 • 1 x „Ojcze nasz”
 • 10 x „Zdrowaś Mario”
 • 1 x „Chwała Ojcu”
 • 1 x „Modlitwę do Michała Archanioła”
 • 1 x wezwanie: „Prowadź nas Panie drogą prawdy, pokory, honoru i męstwa!”
 • 1 x wezwanie do patrona naszego plutonu: np. „Święty Ignacy – módl się za nami!”
 • 1 x wezwanie do patrona wszystkich plutonów: „Święty Józefie – módl się za nami!”

W czasie modlitwy staramy się rozważać lub kontemplować tajemnicę różańca powierzoną nam na dany miesiąc.

Znak krzyża:
Modlitwę zamykamy znakiem krzyża, który tym razem jest jak przejście do codzienności, w którą wchodzimy pokrzepieni obecnością Boga.

Umartwienie:
Poza codzienną modlitwą każdy z nas jednego dnia w miesiącu wybiera dla siebie jakieś umartwienie, które ofiarowuje w intencjach plutonu. Umartwienia mogą być różne, jak choćby: nie zjedzenie słodyczy, nie wypicie kawy, spanie na podłodze itd. Ważne jest, aby wybierając umartwienie zachować rozsądny umiar. Musi to być taka rzecz, którą nasz organizm odczuje, ale która mu zarazem nie zaszkodzi.

Jeśli już należysz do plutonu – to mam nadzieję, że ten tekst pomoże Ci ze świeżością podejść do twojej modlitwy.
Jeśli natomiast nie należysz do plutonu, lecz czujesz, że pociąga cię taki sposób modlitwy – to może warto zastanowić się nad dołączeniem do nas. Na początek wystarczy zajrzeć >>TUTAJ<<

Jedna myśl w temacie “Różaniec w Plutonie – dziesiątka na 100%”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *