Prezent na Dzień Kobiet od Lwa Judy, czyli jak znaleźć prawdziwego mężczyznę.

Drogie Panie! Jak co roku mamy dla Was mały prezent. Tym razem będzie to parę drobnych wskazówek na co zwracać uwagę w poszukiwaniach mężczyzny z którym chciałybyście spędzić całe swoje życie. Nie traktujcie tych kilku rad jako wyroczni, choć jest w nich zawarte wiele mądrości i mamy nadzieję, że nasz upominek będzie dla Was pomocą, która pozwoli cieszyć się tą przygodą jaką jest małżeństwo.  

Stare porzekadło mówi „Życie to nie bajka” :-) Ja na swoje potrzeby mam dopowiedzenie: „Życie to ważna, niebezpieczna i ekscytująca przygoda – wyprawa po Niebo”. Zatem towarzysza takiej wyprawy warto szukać i wybrać mądrze.

Chciałbym zacząć od tego, że uważam, iż mężczyzna to ten, który jest silny. Siła jest dla mnie cechą szczególną mężczyzny, jego znakiem charakterystycznym, którym obdarzył go Bóg. Z tym, że siła rozumiana w odniesieniu do pełni człowieczeństwa czyli przede wszystkim siła duchowa (relacja z Bogiem), potem siła psychiczna (czystość, pokora, odwaga i waleczność, odpowiedzialność…) i ważna, ale jednak na końcu siła fizyczna. W odróżnieniu od kobiet które według mnie charakteryzuje ofiarowane przez Boga piękno. Piękno duchowe, psychiczne i fizyczne. Oczywiście w kobiecie jest siła, a w mężczyźnie pewne piękno, ale to już są inne wymiary i temat na inny artykuł.

Zatem mężczyzna to ten, który:

Ma prawdziwą relację z Bogiem

Umie słyszeć Boga (rozpoznawać Jego wolę) i iść za Jego głosem (poddawać się Jego woli). Mężczyzna ma być głową rodziny, liderem, dobrym pasterzem, kapitanem, a kapitan musi wiedzieć dokąd i jak prowadzić swoich ludzi. Bóg najlepiej wie dokąd i jak iść, a swoich ludzi dobrze poprowadzi ten kapitan, który Go słyszy i słucha. Jak święty Józef, który nawet we śnie słyszał Boga, a jak usłyszał to po obudzeniu natychmiast, bez gadania robił to, co Bóg mu powiedział. A teraz przyjrzyj się mężczyźnie, którego „masz na oku”.

Pytania do refleksji: Jak wygląda jego relacja z Bogiem? Czy potrafi Go usłyszeć? Czy rozmawia z Tobą o tym? Czy daje sobie ten czas by słuchać? I to w codzienności, a nie od wielkiego dzwonu. Czy potrafi usłyszane słowa wprowadzić w czyn?

Jest czysty

Czyli umie panować nad sobą, szczególnie w sferze seksualności. Nie traktuje żadnej kobiety przedmiotowo, to znaczy nie używa kobiecej cielesności do zaspokojenia swoich pożądań, nie bierze sobie sam od żadnej z kobiet ich seksualności, nawet od żony. A potrafi przyjmować tylko seksualność, którą zechce mu dać jego żona (nawet nie dziewczyna czy narzeczona). Przyjmuje kobiecą seksualność tylko od żony, a nie bierze od żadnej innej kobiety, nawet jeśli ta chce mu dać. Jednocześnie żonie potrafi oddać cała swoją seksualność. W czystości zawarta jest wielka siła psychiczna. Jeśli ktoś potrafi panować nad sobą ma potężną siłę.

Pytania do refleksji: Jak wygląda czystość u niego? Czy on umie mówić sobie „nie”? Czy nie bierze sobie seksualności od innych kobiet niekoniecznie w sposób fizyczny, ale na przykład w myślach i obrazach? Czy szanuje Twoją  seksualność? Czy nie traktuje Ciebie z pożądaniem używając Twojej seksualności do zaspokojenia swoich braków?

Jest pokorny

Umie postawić dobro swojej kobiety nad swoje dobro. Potrafi zaprzeć się samego siebie i umierać, zarówno w małych codziennych sprawach i jak ostatecznie oddać za nią życie jak Jezus oddał życie z Kościół. I uwaga, to nie jest zgoda na wszystko ze strony żony, na bycie pantoflarzem. Czasem dobrem, miłością do żony będzie zwrócenie jej uwagi, gdy robi coś co nie będzie dla niej dobre lub zachowuje się bez miłości. To zwrócenie uwagi ma być dla jej dobra i ma na celu zatrzymać żonę jeśli ona np. grzeszy lub zachowuje się wbrew miłości. Pokora to jest kolejny etap siły. Zaparcie się samego siebie, oddanie swojego życia dla drugiej osoby. Jednocześnie wie, że nie jest Bogiem i może się mylić. W swoim byciu głową rodziny potrafi uwzględnić zdanie i dobro innych.

Pytania do refleksji: Czy potrafi nie oddawać „ciosów” psychicznych w dyskusji, a może jego zawsze musi być na wierzchu? Czy potrafi przyznać się do błędu jeśli nawalił i przeprosić szczerze? Czy jest uczynny dla Ciebie, stara się robić dla Ciebie więcej niż trzeba? Czy jest gotowy do śmierć?

Jest odpowiedzialny

Jego słowo staję się faktem. Dotrzymuje obietnic, nawet niekorzystnych dla siebie. Gdy coś powie, to stara się to wypełnić. I jednocześnie umie przyznać się do błędu, do tego, że coś powiedział lub zrobił głupio. Jest punktualny i panuje nad swoim otoczeniem tzn. potrafi utrzymać porządek w swoich rzeczach, ubraniach, łazience. Umie panować również nad swoim czasem i rozrywką. Jeśli nie potrafi zapanować nad ubraniami, swoim czasem to jak zapanuje nad rodziną? Wie kiedy powiedzieć sobie i innym „wystarczy”. Potrafi zadbać o bezpieczeństwo żony i dzieci, duchowe, psychiczne i również to materialne, odpowiedzialnie gospodarując pieniędzmi i rzeczami.

Pytania do refleksji: Czy dotrzymuje danego słowa? Czy potrafi utrzymać porządek wokół siebie? Czy nie marnuje zbyt dużo czasu na rzeczy niepotrzebne? Czy nie korzysta za dużo z przyjemności i rozrywek? Czy rozsądnie wydaje pieniądze?

Jest odważny i waleczny

Potrafi mimo strachu (strach jest normalny i każdy się boi) wchodzić w sytuacje, które go przekraczają, podejmuje wyzwania. Jest w nim pewna dzikość, tajemniczość i niebezpieczeństwo. Jak Aslan z Narnii „jest niebezpieczny, ale jest dobry”, albo inny cytat „gdy wstaje rano, to w piekle mówią: o nie, tylko nie on”. Jednocześnie głupio nie ryzykuje swojego zdrowia lub życia.

Pytania do refleksji: Czy umie wchodzić w sytuacje niepewne nad którymi nie ma całkowitej kontroli? Czy nie poddaje się mimo porażek? Czy stara się być niebezpieczny dla swojego starego człowieka, świata i szatana? Czy niepotrzebnie ryzykuje swoje życie lub zdrowie?

Jest silny fizycznie

Nie po to by tą siłą szpanować, nie na pokaz, ale po to by tą siłą służyć. Pomagać w codzienności, a gdy przyjdzie taka potrzeba obronić żonę i dzieci. Dlatego warto by na przykład umiał się bić ze względu na obronne potrzeby i wykorzystywał te umiejętności tylko w obronie.

Pytania do refleksji: Czy jego kondycja fizyczna pozwala mu służyć innym siłą fizyczną? Czy nie jest zbyt zasiedziały lub słaby? Czy potrafiłby stanąć w obronie bliskich? Czy robi coś, by poprawić swoją kondycję?

Jest gotowy na ojcostwo 

Wreszcie dzięki tym wszystkim cechom, jest gotowy, by zostać ojcem zarówno w wymiarze posiadania własnych dzieci jak i w wymiarze duchowym. Nie ucieka od ojcostwa i też nie bierze go zbyt pochopnie, ale przygotowuje się do niego, by podjąć tą misję w swoim czasie.

Pytania do refleksji: Czy jest świadomy tego, że jak każdy mężczyzna został powołany by być ojcem? Czy przyjmuje to powołanie, a może od niego nie ucieka? Jak przygotowuje siebie do bycia ojcem?

Gdzie tacy mężczyźni?

Pamiętajcie drogie panie, że nie znajdziecie nigdzie mężczyzny, który zawsze i w stu procentach spełnia te wymagania i wcale nie o to chodzi. Nie chodzi tu o szukanie ideału, ale mężczyzny, który jest świadomy swoich ograniczeń i słabości, i który stara się nad nimi pracować. Na ile zechcecie zaakceptować te słabości i ograniczenia zależy od Was. Warto jednak być wymagającą, bo my mężczyźni to lubimy. Lubimy się starać, lubimy walczyć, więc nie dawajcie nam wszystkiego zbyt szybko, bądźcie wymagające. I na koniec…

Pytanie do refleksji: Co ja robię aby być dobrą żoną?

PS. Z całego serca dziękujemy, że jesteście. Bez Was ten świat byłby nie do przyjęcia.

man holding a bouquet of flowers

Jedna myśl w temacie “Prezent na Dzień Kobiet od Lwa Judy, czyli jak znaleźć prawdziwego mężczyznę.”

  1. A co jak ktoś jest niepełnosprawny i ma poważne przeszkody w nabyciu siły fizycznej? Nie jest godzien miana prawdziwego mężczyczny? Twój profesjonalizm jako psychologa jest wątpliwy jeśli zamiast pomagać ludziom z ich własnymi problemami i pragnieniami wskazujesz im jedyną słuszną drogę czyli chrystusa. Nie dostrzegasz, że ludzie wyznający inną religię lub nie wyznają żadnej także są szczęśliwi? Jak możesz być tak zamknięty na innych?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *