Podróże kształtują charakter

Współczesny świat nie jest dla mężczyzn łaskawy. Trudno mężczyźnie zadbać o spełnianie pragnień swojego serca, przez co to serce karłowacieje a marzenia pozostają tylko marzeniami. To, co mu pomaga, nie jest wpisane w naturę codziennych obowiązków i jest niejako sztuczne. Dla przykładu, jestem przeświadczony o dużej wartości wysiłku fizycznego, ale zdaję sobie sprawę z tego, że kiedyś zamiast napinać mięśnie na siłowni, mężczyźni jeździli konno, polowali, pracowali na roli, budowali domy, walczyli.

etna1

Jednym z pozostałych przy życiu naturalnych sposobów realizacji się jako mężczyzna (ale też kobiecie przy naszym boku – jako kobieta), jest podróż. W podróżowaniu dostrzegam duży potencjał dobra, który warto wykorzystać. Nie mam na myśli wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży, ani pielgrzymki autokarowej. Im więcej samodzielności, im więcej zależy od nas, tym lepiej.

Nie uważam się za podróżnika. Uważam wręcz, że podróżuję za mało. Ilekroć jednak wracam z podróży, tylekroć czuję w sobie dużą siłę. Czuję, że nie ma problemu, którego nie można rozwiązać, ani bariery, której nie mógłbym przezwyciężyć.

Cosenza

Ponieważ lubię strukturyzować moje wypowiedzi w postaci listy, tak zrobię i tym razem. Oto (z pewnością niepełna) lista dobrych owoców, których można się spodziewać po dobrych podróżach.

  •  Podróże uczą tolerancji na niewygody, a więc hartują nasz charakter. Uczę się nienarzekania na niewygody. Zaczynam dostrzegać, jak niewiele mi potrzeba (spanie w namiocie lub samochodzie, nie potrzebuję talerza, by zjeść obiad, itp.). Podróż w tym sensie zaczyna się już w dniu pakowania, gdy decyduję, co zabrać, a bez czego się obejdziemy. Myślę, że pomaga to lepiej spojrzeć na swoje codzienne życie, w którym tak bardzo zabiegam o to, by posiadać jak najwięcej.
  • Podróże wymagają podejmowania decyzji. Podróże, o których myślę, nie są zapięte na ostatni guzik, ponieważ sama ich natura nie pozwala na to (nie jest to równoznaczne z nieprzygotowaniem się!). Często pojawiają się nowe okoliczności, które wymagają zmiany naszych planów. Czasem się zdarza, że musimy działać pod presją czasu. Jest to dla mnie osobiście bardzo ważne, ponieważ mam problem, by podjąć szybko decyzję.
  • Podróże uczą osiągania celów mimo przeszkód. Może to być związane ze zdobyciem szczytu mimo zmęczenia. Może polegać na obronie swoich interesów w obcym kraju, na przykład wykłócania się mimo bariery językowej. Pamiętam, że gdy wróciłem z podróży z żoną z Rumunii, miałem wrażenie, że wszystko da się załatwić, że wystarczy nie ustępować ze swojego stanowiska i nie zakrywać swojego strachu przed innymi, słowami lepiej dać sobie spokój. Ilekroć zawalczę o swoje (mojej rodziny) potrzeby, tylekroć wzrasta moja wewnętrzna siła i poczucie szacunku wobec siebie, a ku temu jest wiele okazji w czasie podróży.
  • Etna2
  • W codziennym życiu, mieszkając w swoim domu, czujemy się bezpiecznie. Dzięki naszej cywilizacji uchroniliśmy się przed nieprzewidywalnością (przed burzą, wilgocią, głodem, ciemnością). Ta ochrona jest na dłuższą metę dla męskiego serca zabójcza. Mężczyzna w świecie z bezpieczeństwem jako wiodącą wartością traci swoją siłę, agresję, fantazję, przebojowość. Podróż jest okazją do próby ich odzyskania; stanem, w którym pełnymi łyżkami karmimy się przygodą – a zatem jednym z podstawowych pragnień człowieka wg Eldredge’a.

    Sila
  • Jest jeszcze jedna zaleta, której nie potrafię nazwać, przez co wyjaśnię ją na przykładzie. Jakiś czas temu starałem się hartować moją starszą córkę. Na początku nie było łatwo, ale dość szybko to zaakceptowała. Później jednak – pewnie dlatego, że przesadziłem – przestała lubić hartowanie i mocno się broniła. Musiałem tego zaprzestać. Gdy jednak byliśmy w pięknym wąwozie rzeki, nie tylko starsza, ale i młodsza córka, w ślad za rodzicami z chęcią wchodziły do lodowatej wody i szły w górę rzeki.

Alcantara

Podróże są na tyle różnorodne, na tyle nieprzewidywalne, tyle rzeczy może się wydarzyć (deszcz, zbyt drogi prom,gorączka, złość na towarzysza), że jest to bardzo cenna szkoła kształtowania charakteru. W powiedzeniu podróże kształcą jest dużo racji. Kształcą – a raczej kształtują: charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *