Pasja – wg. objawień Anny Katarzyny Emmerich

„Pasja”

według objawień

bł. Anny Katarzyny Emmerich

Świadectwo, o którym bł. Jan Paweł II powiedział: „Jest tak, jak było”.

Książka, na podstawie której Mel Gibson stworzył swój słynny film „Pasja”.

Krótko mówiąc porywająca lektura, z detalami oddająca rzeczywistość czasów Pana Jezusa. Przenosi czytelnika wprost w środek wydarzeń towarzyszących ostatnim dniom Chrystusa na ziemi. Niezwykła mistyczna wizja autorki pozwala wejść w świat myśli, uczuć, rozterek wielu biblijnych postaci, w tym również w przeżycia samego Mistrza oraz Jego Matki. Zdumiewa bogactwem szczegółów z codziennego życia, zwyczajów, także ciekawostkami topograficznymi, których prawdziwość potwierdziły badania specjalistów. Duchowa uczta, majstersztyk rzucający wiele światła na tło ewangelicznych treści, z całą pewnością fantastyczna lektura dla lepszego przeżywania okresu Wielkanocy.

Wizje Emmerich, o czym należy pamiętać, należą do tzw. objawień prywatnych. W Katechizmie Kościoła Katolickiego możemy przeczytać o nich: „W historii zdarzały się tak zwane objawienia prywatne; niektóre z nich zostały uznane przez autorytet kościoła. Nie należą one jednak do depozytu wiary. Ich rolą nie jest „ulepszanie” czy „uzupełnianie” ostatecznego Objawienia Chrystusa, lecz pomoc w [jego] pełniejszym przeżywaniu”.

„Jakkolwiek analiza teologiczna wizji Anny Katarzyny Emmerich nie ujawniła błędów doktrynalnych, katolik nie ma obowiązku wierzyć w ich prawdziwość. Co w tych objawieniach jest ludzkie, a co Boże – po owocach poznacie… Wskazówką w lekturze niech będą słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas pielgrzymki do stron rodzinnych świątobliwej stygmatyczki: „Przez swoje szczególne powołanie mistyczne Anna Katarzyna Emmerich uzmysławia nam wartość ofiary i współcierpienia z ukrzyżowanym Panem” (ze wstępu).

Czy warto przeczytać? Ja myślę, że warto. Polecam.

J.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *