Listy starego diabła do młodego

Clive Staples Lewis

„Listy starego diabła do młodego”

 

Nieco ponad pół wieku temu, niejaki C. S. Lewis, z właściwą sobie zdolnością do wnikliwej obserwacji oraz poczuciem humoru, stworzył fenomenalne dziełko oddające głęboką rzeczywistość duchowej walki, toczącej się nieustannie poza światem ludzkich zmysłów. Ta niedługa książka, złożona z 31 listów Krętacza do Piołuna odsłania z niesamowitą jasnością mechanikę działania zła i jego rolę w świecie stworzonym przez Boga, ukazuje kondycję współczesnego człowieka, a także odpowiada na wiele pytań i wątpliwości. Pełna genialnych spostrzeżeń, napisana unikalnym, lekkim stylem lektura, godna polecenia każdemu, kto pragnie stanąć do duchowego boju.

„Twój pacjent już od wczesnej młodości przywykł do tuzina kłębiących mu się w głowie i sprzecznych z sobą teorii filozoficznych. Doktryny w jego pojęciu nie dzielą się w pierwszym rzędzie na „prawdziwe” lub „fałszywe”, lecz na „akademickie” lub „praktyczne”, „przeżyte” lub „współczesne”, „konwencjonalne” lub „bezwzględne”. Żargon, nie argument jest Twoim sprzymierzeńcem w utrzymaniu go z dala od Kościoła. Nie trać czasu na przekonywanie go, że materializm jest prawdziwy! Zapewniaj go, że jest silny, nieugięty, odważny – że jest filozofią przyszłości. Te rzeczy bowiem są dla niego istotne.”

„Nie mam na myśli takiego Kościoła, jak my go widzimy, rozpostartego wszędzie w czasie i przestrzeni, zakorzenionego w wieczności, groźnego jak armia z rozwiniętymi sztandarami. Przyznaję, że jest to widok, który niepokoi naszych najodważniejszych kusicieli. Na szczęście jest to zupełnie niewidoczne dla tych ludzkich istot.” (fragmenty książki)

Naprawdę warto poświęcić czas na przeczytanie całości.

J.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *