„Gladiator”. Jakie jest Twoje Imię?

„Gladiator”

reż. Ridley Scott

„Niewolniku! Zdejmij hełm i powiedz mi swoje imię!” – zawołał cesarz za odchodzącym gladiatorem.

„Mam na imię Maximus Decimus Meridius” – odpowiedział odwracając się – „Dowódca Północnych Armii, generał legionu „Felix”, wierny sługa prawdziwego cesarza – Marka Aureliusza. Ojciec zamordowanego syna, mąż zamordowanej żony, których pomszczę w tym życiu lub w przyszłym”.

Kommodus struchlał słysząc te słowa. Poczuł się jak człowiek, któremu nagle zaczyna usuwać się grunt pod stopami. Żadna, zaprawdę żadna groźba nie mogła być straszniejsza niż to imię, które pieczołowicie starał się wymazać z pamięci.

„Gladiator”, czyli opowieść o losach rzymskiego legionisty Maximusa, to wspaniałe studium wojowniczej strony męskiej natury. Główny bohater natomiast koncentruje w sobie jej najczystsze i najważniejsze cechy. Zapewne właśnie dlatego jego postawa w szczególny sposób dotyka serca i skłania do zastanowienia nad sobą samym… Kim jestem? Jakie jest moje Imię? Kto mi je nadał? Co ono znaczy i jaka siła jest w nim zawarta? Czy jestem świadom tego, że każdego dnia, czy tego chcę czy nie, znajduję się na polu wielkiej duchowej wojny? Czy znam mojego Wroga i jego sposoby walki? Walczę, leżę czy się chowam w boju o duszę i godność własną oraz mych bliskich? Czy ja w ogóle potrafię walczyć? A w codziennym życiu? – okazuję się wojownikiem, czy raczej tchórzem lub konformistą udającym, że nic się nie dzieje, gdy trzeba działać? Maximus – zaprawiony twardym i trudnym życiem, dobrze znający smak bólu i goryczy, bogaty w przyjaźń, wierność oraz miłość, podnosi głowę i sam staje naprzeciw cesarskiej potęgi, która chwieje się ze strachu przed tym jednym Mężczyzną. Jak skończy się jego zmaganie? Zachęcam do oglądania i chwili refleksji, naprawdę warto, gdyż…

„Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności”

Siły zła drżą przed imionami mężczyzn świadomych własnej tożsamości, pewnych miejsca i roli na ziemi, które wyznaczył im Bóg. A więc jakie jest Twoje Imię?

http://www.youtube.com/watch?v=I25Wp6ZLk7Y&list=PLAF10487092E42BD8&index=6

J. B.

Jedna myśl w temacie “„Gladiator”. Jakie jest Twoje Imię?”

  1. Gdy padały słowa „Mam na imię Maximus Decimus Meridius …”, to chyba drżała ziemia pod amfiteatrem, a może drżało moje serce, jak to oglądałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *