Dzień kobiet

Każdego roku, w święto kobiet, czuję pewien dysonans. Z jednej strony myślę, że dzień kobiet jest wartościowy. Wiele w końcu od nas mężczyzn nie wymaga, ale zachęca nas, byśmy się trochę – przynajmniej raz w roku – wysilili, i dali swoim kobietom (żonie, sympatii, matce,…) kwiaty, powiedzieli coś miłego, dostrzegli ich piękno, może wierszyk wymyślili. Można więcej, ale przynajmniej tyle. Można dać jej balona z narysowanym pisakiem sercem albo serce „wytuptać” na śniegu przed jej oknem.

Z drugiej strony, w pamięci mam słowa dużo starszych ode mnie, którzy tego święta nie obchodzą, ponieważ – jak z godnie z prawdą mówią – jest to święto komunistyczne. Kiedyś się tym nie przejmowałem, ale teraz ich rozumiem. Co z tego, że święto ma ładną otoczkę, skoro zostało ustanowione przez ludzi, których ideologia opiera się na „ekscytowaniu w ludziach zawiści i pożądania cudzej własności”, którzy tyle zła uczynili w XX i XXI wieku.

Felieton z miesięcznika „W naszej rodzinie” autorstwa Stanisława Michalkiewicza poraził mnie genialnością rozwiązania tego konfliktu. W marcu, czyli tym samym co dzień kobiet okresie,  świętujemy starodawną uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Choć dla wierzących jest przede wszystkim dniem Wcielenia, czyli momentem, gdy Bóg stał się człowiekiem, to Maryja jest tutaj głównym bohaterem. Kontemplujemy spotkanie z Gabrielem, smakujemy słowa ich decydującej dla losów świata rozmowy. Błogosławimy Maryję za to, że się zgodziła! Czyż nie jest to idealny dzień, by złożyć swoim ukochanym kobietom życzenia? Czyż nie jest to dzień, w którym kobiety mogą ucieszyć się ze swej kobiecości, ponieważ Bóg wybrał właśnie jedną z nich do tak wielkiego Dzieła? Czyż nie jest to wreszcie dzień dziękowania Bogu za dar płodności i (dla niektórych potencjalnego) macierzyństwa?

Życzę więc Wam, drogie czytelniczki, oraz Wam, panie serc naszych czytelników, byście odkrywały swoją kobiecość, byście w swojej kobiecości wzrastały i krocząc tą drogą poznały Boga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *