„Cień Ojca” – opowieść o św. Józefie

Ewangelia niewiele mówi na temat świętego Józefa, przez co, na podstawie jej kart, trudno jest zbudować jego miarodajny obraz. Jednak ludzka dociekliwość robi swoje i powstają różne teksty, które starają się nam przybliżyć tę postać. Jednym z tych, które warto polecić jest na pewno powieść “Cień ojca”, autorstwa Jana Dobraczyńskiego.

Szopka-betlejemska

Dobraczyński skupiał swoje zainteresowania literackie wokół tematów biblijnych. Jego dzieła mają niesamowitą wartość, gdyż dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o kulturze i zwyczajach panujących w czasie, kiedy rozgrywały się znane wszystkim historie biblijne. Przybliża nam ich kontekst, tworząc jednocześnie kawałek dobrej literatury.

“Cień ojca” jest kolejną, po “Grom uderza po raz trzeci”(przybliża postać świętego Jana Chrzciciela), książką jego autorstwa, po którą sięgnąłem. Teraz jednak chciałbym skupić się na pierwszej z nich, opowiadającej o św. Józefie, oblubieńcu. Autor przedstawia go jako bardzo pokornego  i bogobojnego mężczyznę oraz, co wyróżniało go wśród jemu współczesnych, mającego niesamowity szacunek do kobiet.

Należy zdać sobie sprawę, że niełatwo jest napisać powieść opartą na historii, którą wszyscy znają. Autor musi wówczas wejść w te wszystkie momenty, gdzie znalazły się jakieś niedopowiedzenia i w ciekawy oraz niezbyt ryzykowny sposób wypełnić je treścią. Dobraczyński bardzo dobrze sprawdza się w tej roli. Tworzy realistyczne opisy Józefa i jego historii, pobudza wyobraźnię opisując moment, kiedy ten po raz pierwszy zobaczył Maryję. Doskonale wczuwa się też w psychikę mężczyzny, który zostaje postawiony przed wyzwaniem wychowania mesjasza. Świetna empatia pisarza pomaga nam zrozumieć dylematy, jakie dręczyły świętego Józefa, spojrzeć jego oczami na Maryję, a także poznać lepiej Ją samą. Któż bowiem znał Matkę Boga lepiej niż jej mąż?

Zachęcając, ale nie zdradzając zbyt wiele z treści tej powieści, powiem tylko tyle, że przeczytanie książki Dobraczyńskiego to bardzo dobry sposób na to, by poznać Świętą Rodzinę, a także nauczyć się jej członków kilku rzeczy, przede wszystkim pokory, modlitwy, a także postawy zawierzenia wobec Najwyższego.

A Wy jesteście w stanie wymienić jakieś godne polecenia książki o św. Józefie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *