„Mroczny Rycerz”. Jaki jest Twój strach?Christopher i Jonathan Nolanowie odkurzając historię Batmana proponują nam spojrzenie na tę postać z całkowicie innej strony, bo od wewnątrz. Bardziej głębokie podejście jednak nie skutkuje tym, że film jest wypełniony filozoficznymi dywagacjami bądź rozmowami o uczuciach. Film ma drugie dno, a zarazem jest sporo efektów specjalnych i innych ciekawych wątków, które na pewno uatrakcyjnią jego oglądanie.

Batman, to postać, która pojawiła się najpierw w komiksach, później powstawały także filmy, gdzie był głównym bohaterem, zarówno animowane jak i filmowe. Jedne z popularniejszych, to te Tima Burtona, czy późniejsze, przeniesione bezpośrednio z komiksu „Batman i Robin” oraz „Batman Forever” Joela Schumachera. Wymienieni na początku bracia jednak wznieśli Batmana na całkowicie inny poziom, nadali mu głębię, symbolikę oraz ludzką twarz. Nakręcili trylogię opowiadającą historię człowieka w masce nietoperza, na którą składają się „Batman – Początek”, „Mroczny Rycerz” oraz  „Mroczny Rycerz Powstaje”.

Dla wielu Batman to nieugięty heros, który z kamienną twarzą walczy z niesprawiedliwością, by wykorzenić najmniejszy nawet chwast zła. Tutaj jednak, jest to przede wszystkim człowiek. Tkwi w nim mały chłopiec, na którego oczach zamordowano rodziców. Czuje się za to winny i przez to chce wyplenić przestępczość. Nie chce tego robić jako Bruce Wayne, ale chce przywdziać maskę, która jednocześnie stanie się symbolem. Symbolem, który będzie inspirował, który będzie w stanie pokazać ludziom, że nie muszą być obojętni, że także mają coś do powiedzenia. Nie muszą zawsze zgadzać się na zło.

Jednak całe to przedsięwzięcie nie może obyć się bez trudności. Czasem trzeba podjąć trudną decyzję, czasem nie wiadomo, którą twarz pokazać przed osobą, na której nam zależy. Do jakiego momentu jestem sobą, a kiedy działam w masce. Czym jest mój strach i jak mogę go wykorzystać. Czasami trzeba spalić las, żeby znaleźć rozwiązanie. Trzeba też wiedzieć kiedy i w jaki sposób odejść.

Jedna myśl w temacie “„Mroczny Rycerz”. Jaki jest Twój strach?”

  1. Szczęść Boże
    Szczerze polecam film „Odważni”. Super film o męskości i o podejmowaniu Bożych decyzji.
    Pozdrawiam
    Radek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *